Rozmiar czcionki:
A
A
A
Kontrast:
a
a
a
a

Hipoterapia - gdy kontakt z koniem działa leczniczo

Konie - szlachetne, pełne wdzięku zwierzęta. Od wieków służyły człowiekowi jako pomoc na roli i środek transportu. Od lat są też systemowo wykorzystywane wspomagająco w terapii pacjentów borykających się z różnorodnymi schorzeniami. Czym jest, jak wygląda i ile kosztuje hipoterapia? Odpowiadamy!

Co to jest hipoterapia

Hipoterapia to w Polsce jedna z najpopularniejszych metod zooterapii, czyli terapii wykorzystującej zwierzęta (sprawdź także: dogoterapia i alpakoterapia). Jak podaje Słownik Fizjoterapeuty: "Termin pochodzi o słów hippo - koń oraz therapeia - opieka, leczenie. Hipoterapia to ogół działań terapeutycznych związanych z końmi, a mających na celu przywrócenie zdrowia i sprawności człowiekowi. Mówiąc w skrócie są to wszelkie działania, które mają na celu wspomaganie terapii pacjentów z różnorodnymi schorzeniami.

Sprawdź także: Hipoterapia - najczęściej zadawane pytania

Na czym polega hipoterapia

Terapia z udziałem konia może przybierać bardzo różne formy i wspomagać różnego typu zaburzenia - od ruchowych po psychiczne. Dzieje się tak ponieważ hipoterapia jest wieloprofilowa, co znaczy mniej więcej tyle, że w jednym momencie  oddziałuje zarówno psychoruchowo, społecznie, sensorycznie, psychomotorycznie, jak i psychicznie. Benefity, jakie czerpią z niej pacjenci są wręcz nieocenione.

Podczas terapii pacjent wykonuje głównie ćwiczenia na końskim grzbiecie, co wymaga nie tylko utrzymania uwagi, lecz także głębokiego skupienia na ruchach zwierzęcia i własnych. Nie bez znaczenia pozostaje także specyficzna więź, która podczas zajęć wywiązuje się pomiędzy jeźdźcem a zwierzęciem, co sprzyja między innymi budowaniu poczucia własnej wartości.

Hipoterapia dla kogo jest wskazana?

Jako, że hipoterapia to ukierunkowane działanie terapeutyczne mające służyć poprawie funkcjonowania człowieka w sferze: fizycznej, emocjonalnej, poznawczej, społecznej. Jest zalecana pacjentom w szerokim spektrum chorób. Od rehabilitacji narządów ruchu po zaburzenia lękowe i zachowania agresywne. Hipoterapia przynosi świetne efekty we wspomaganiu działań terapeutycznych u pacjentów w spektrum autyzmu, z zespołem Downa, z dziecięcym porażeniem mózgowym, stwardnieniem rozsianym, dystrofii mięśniowej, stanach po amputacjach, zaburzeniach integracji sensorycznej, zaburzeniach psychicznych.

Jak wyglądają zajęcia hipoterapii

W zależności od stopnia sprawności i potrzeb pacjenta zajęcia hipoterapii mogą przebiegać w różnorodnym sposób. Już samo obcowanie ze zwierzęciem z ziemi może mieć wpływ terapeutyczny, podobnie jak przygotowywanie go do jazdy, czy inne zajęcia mające na celu oswajanie z koniem w bezpiecznych warunkach. Podczas hipoterapii pacjenci często jeżdżą na oklep, dostosowując się naturalnie do rytmu poruszania się konia, naśladującego chód ludzki. Część pacjentów używa także siodła, które dobrze wpływa na stabilizację sylwetki. W szczególnych przypadkach, gdy pacjent nie może być pionizowany, lub nie jest w stanie siedzieć przywiązuje się go do konia za pomocą specjalnych lin/taśm, które pozwalają na ćwiczenia w pozycji leżącej.

Ile kosztuje hipoterapia

W zależności od rejonu Polski ceny za godzinę zajęć hipoterapii wahają się pomiędzy 90 a 110 zł. Podejmując decyzję o tym rodzaju zooterapii warto zwrócić uwagę na poziom wykwalifikowania kadry oraz dobrostan zwierząt przebywających w stadninie. Zapewni to bezpieczeństwo obu stronom i zaowocuje dobrymi efektami.