Rozmiar czcionki:
A
A
A
Kontrast:
a
a
a
a

​Dogoterapia, czyli gdy kontakt z psem leczy

Od tysięcy lat psy towarzyszyły człowiekowi, spełniając różne funkcje - pomagały w polowaniach, strzegły domu czy zwierząt gospodarskich. Przystosowane do pracy szukają zaginionych, wspomagają wykrywanie niebezpiecznych i nielegalnych substancji, towarzyszom osobom z niepełnosprawnościami będąc ich przewodnikami i opiekunami. O psach mówi się, że są najlepszymi przyjaciółmi człowieka i jest w tym sporo prawdy, zwłaszcza, że mogą też spełniać funkcję terapeutyczną ofiarując nam wsparcie w powrocie do zdrowia.

Na czym polega dogoterapia

Dogoterapia, nazywana też kynoterapią to rodzaj dodatkowego wsparcia w leczeniu różnorakich chorób. Jak sama nazwa wskazuje wykorzystuje się do niej specjalnie wyszkolone psy, kontakt z którymi pozytywnie wpływa na stan chorej osoby. Trzeba tutaj podkreślić, że dogoterapia pełni funkcję wspierającą dla innych rodzajów terapii, które podejmuje pacjent, nie jest więc sposobem leczenia samym w sobie, choć dowiedziono, że kontakt ze zwierzęciem zwykle pozytywnie wpływa nie tylko na stan osoby chorej.

Stres związany z chorobą może prowadzić do stanów lękowych, depresji, obniżać zadowolenie i satysfakcję z opieki, nawet jeśli jest ona świadczona na wysokim poziomie. Udowodniono, że kontakt ze zwierzętami, w przypadku dogoterapii z psami znacząco obniża napięcie i poprawia samopoczucie pacjenta.

Pies staje się motywatorem do podejmowania konkretnych działań wspomagających proces leczenia, zarówno fizycznego, jak i mentalnego. Do tego celu należy jednak wykorzystywać odpowiednio wyszkolone i przystosowane psy - nie każdy nadaje się bowiem do działań terapeutycznych. Kluczem do sukcesu dogoterapii są zajęcia odpowiednio dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjentów. 

Jak wygląda dogoterapia

Szeroki obszar, w którym psy pracując pomagają zarówno dzieciom, jak i dorosłym obejmuje zaburzenia sfery fizycznej, społecznej, psychicznej i intelektualnej. Polskie towarzystwo kynoterapeutyczne wyróżnia następując formy zajęć: spotkanie z psem (SP), edukacja z psem (EP), terapia z psem (TP).

Spotkanie z psem - zajęcia mające na celu pozytywny kontakt pies-uczestnik. W trakcie ukierunkowanej, spontanicznej zabawy uczestnicy podczas kontaktu z psem głaszczą go, przytulają, wydają polecenia. Celem takich zajęć jest przede wszystkim dostarczenie pozytywnych emocji i satysfakcji z kontaktu ze zwierzęciem. Mogą mieć postać zajęć indywidualnych, jak i grupowych, zarówno jednorazowych, jak i cyklicznych. Tego typu zajęcia mają za zadanie wspieranie przełamywania lęków w kontaktach zewnętrznych, stymulację zmysłów, pobudzenie aktywności.

Edukacja z psem - odbywają się według określonego scenariusza, wymagają odpowiedniego przygotowania, wiedzy i umiejętności osób je prowadzących. Ich celem jest głównie usprawnienie sfery poznawczej i intelektualnej, a pies aktywnie uczestniczy w zajęciach, a dzięki stworzeniu odpowiednich warunków zwiększa możliwość nabywania wiedzy. Zajęcia prowadzone są w grupach, realizują określony program nauczania i zwykle w ich trakcie odbywa się także ewaluacja monitorująca postępy uczestników.

Terapia z psem - to indywidualna, zaplanowana terapia, układana w porozumieniu z lekarzem prowadzącym lub psychologiem, zorientowana na konkretny cel, biorąca pod uwagę możliwości i potrzeby uczestnika. W miarę postępu terapii stosuje się stopniowanie trudności. Najlepsze efekty osiąga się podczas spotkania indywidualnych.

Ile kosztuje dogoterapia

Koszty dogoterapii są bardzo zróżnicowane, zależą od wielu czynników. Generalnie indywidualna sesja terapeutyczna to koszt około 80 złotych za pół godziny, 45 minut warsztatów - 50 złotych od uczestnika, zajęcia w większych grupach wyceniane są indywidualnie.

Koniecznie trzeba odróżnić wykwalifikowanych dogoterapeutów, którzy szkolą siebie i psa do działań terapeutycznych, od osób, które prowadzą zajęcia tylko z nazwy będące dogoterapią. Podczas wyboru miejsca czy osoby warto zapytać o uprawnienia, certyfikaty odbytych kursów i szkoleń oraz spróbować zweryfikować kompetencje osoby oferującej usługi tego typu, na przykład w Rejestrze Certfikowanych Kynoterapeutów, który zawiera dane osób posiadających tytuł "Kynoterapeuta" i "Specjalista kynoterapii". Osoby te,  posiadają kwalifikacje do wykonywania zawodu Kynoterapeuta (dogoterapeuta).