Rozmiar czcionki:
A
A
A
Kontrast:
a
a
a
a

Opiekunka dla starszych osób i dofinansowanie zakupu wózka - jak się o nie starać?

Jestem już starszym człowiekim i sam mam kłopoty ze zdrowiem, gdyż po pierwsze mam skończone 80 lat i przeszedłem operację nowotworu lewego płata płuc (20 lat temu) , operację i reoperację tętniaka aorty brzusznej, a w związku z tym także przepukliną pooperacyjną (10 lat temu). Przechodziłem kilka lat temu zator z kwotokiem do płuc, a niedawno cieżki zawał , w/g wypisu ze szpitala. W związku z tym cierpię na zwiazane z powikłaniami dolegliwośći i ograniczenia wydolności . Pomimo tych ograniczeń, jestem osobą całkowicie samodzielną. Ale piszę w sprawie mojej 78-letniej żony, byłej nauczycielki. Żona cierpi na zanik pamieći (krótkotrwałej) oraz na demecję starczą i bywa, że zapomina tego co sobie zaplanowała zrobić kilka minut temu lub co chwilę temu wykonała. Poza tym ma poważne kłopoty z chodzeniem. Od dwóch lat nie wychodzi z mieszkania dalej jak na balkon i tam przebywa dość długo, jeśli jest ciepło. Proszę mi poradzić, czy moglibyśmy się starać o skierowanie do nas jakieś opiekunki na dwie trzy godziny, co drugi dzień, która mogłaby się zająć żoną i nam pomóc, oraz jak można się starać o przyznanie wózka inwalidzkiego, czy też o dopłatę do takiego wózka do poruszania się po domu. Na razie ja wypełniam wszystkie prace domowe jak: pranie, gotowanie, zaopatrzenie itd., ale co się z nami stanie (z żoną) jak ja nie bedę mógł dalej wykonywać swoich obowiązków, czy wychodzić z domu i robić zakupy (mieszkamy na czwartym piętrze)?

Pana zaangażowanie i troska o żonę, pomimo własnych ograniczeń wynikających ze stanu zdrowia jest wyrazem ogromnej odpowiedzialności i hartu ducha w zmaganiu się z trudną codziennością. Niemniej jednak w Państwa sytuacji dodatkowe wsparcie jest niezbędne. Pomoc opiekunki, która pomoże w codziennych czynnościach organizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie tel. 12 616 54 08. W sprawie wózka inwalidzkiego należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który pomoże w uzyskaniu całkowitej refundacji lub dofinasowania tego typu sprzętu. Oprócz pomocy instytucjonalnej warto, nawet w niewielkim zakresie zaangażować osoby z najbliższego otoczenia, czyli sąsiadów, rodzinę, przyjaciół, znajomych, ponieważ wbrew obiegowym opiniom w większości ludzie są chętni do pomocy, ale często nie wiedzą jak mogliby pomóc, jak zaproponować pomoc, żeby nie urazić osoby potrzebującej. Takich pozornych problemów powodujących zaniechanie pomocy może być bardzo dużo, podczas gdy, każdy drobna forma wsparcia jak zrobienie zakupów czy pomoc przy ich wniesieniu, utrwala przekonanie, że wszyscy jesteśmy sobie potrzebni chociaż na różne sposoby.

Ze swojej strony serdecznie zapraszam do kontaktu z Centrum Wsparcia tel. 795 634 035, e-mail: obecni@firma.interia.pl  działającego na terenie Krakowa oraz gmin: Kocmyrzów-Luborzyca, Zielonki, Michałowice , które zapewnia bezpłatne kompleksowe wsparcie.  W ramach programu "Centrum Wsparcia" dostępne są konsultacje rehabilitacyjne i psychologiczne w domu opiekuna oraz wizyta koordynatora, który zaplanuje kompleksową pomoc. Ponadto można skorzystać ze szkoleń, wyjazdów integracyjne oraz wielu innych działań ukierunkowanych na pomoc rodzinie w trudnej sytuacji.