Rozmiar czcionki:
A
A
A
Kontrast:
a
a
a
a

Nie wiesz: Pytaj

Gdy nie jesteś pewien, jak wspomagać seniora, zapytaj naszego eksperta.

Pytanie: Ile razy w tygodniu osoba starsza może jeść ryby? Czy mogą być dla seniorów nie zdrowe? Pozdrawiam

Odpowiedź: Jeżeli lubi to 2-3 razy w tygodniu, ale warto wybierać te gatunki, które mają wysoką zawartość kwasów omega3. Jednocześnie należy unikać ryb hodowanych w zanieczyszczonym środowisku, ponieważ zawierają wiele związków chemicznych szkodliwych dla zdrowia.  

Pytanie: Jak mam rozmawiać ze swoimi babciami? Jakie pytania im zadawać? Jak zainteresować je rozmową, jednocześnie nie wywołując nieprzyjemnych uczuć, np. pytając o wspomnienia? Jak sprawić, żeby czuły się ważne? Zaopiekowane? Żeby chciały rozmawiać i były szczęśliwe z rozmowy?  

Odpowiedź: Dzień dobry, Pomimo, że nie istnieje przepis na "dobrą rozmowę" , to zawsze warto, żeby była Pani  być uważna i skupiona na rozmowie. Babcie widząc Pani zainteresowanie i życzliwość, które rozgrywają się poza słowami na pewno chętnie będą rozmawiać. Zawsze podzielenie się własnym życiem, czyli opowiedzenie o tym, co jest dla Pani ważne, czego się Pani obawia, będzie odebrane jako wyraz zaufania i docenienia mądrości i doświadczenia życiowego babci. Niewątpliwie współczesny świat wygląda inaczej, niż ten znany starszym osobom, ale znaczna część problemów jest uniwersalna, szczególnie tych dotyczących: relacji z innymi, z niepewności jutra, zmian, które wymagają odnalezienia się na  nowo w rzeczywistości. Dlatego warto zapytać "Jak to widzisz? Co zrobiłabyś w tej sytuacji?" - jest duża szansa, że odpowiedź pokaże Pani inną perspektywę, która pozwoli inaczej spojrzeć na problem, a babcia poczuje się doceniona. W rozmowach z osobami starszymi często pojawiają się wspomnienia trudnych i bolesnych zdarzeń z przeszłości, które wypowiedziane i nazwane stopniowo tracą swój traumatyczny wymiar, dlatego warto cierpliwie wysłuchać i delikatnie przekierować rozmowę na pozytywne sytuacje, czyli na wszystko to, co było dobre w życiu, pomimo trudności. Z Pani maila wynika, że dobrostan babć jest dla Pani ważny i babcie na pewno to czują i sprawia im to wiele radości, dlatego przy pełnym zaangażowania podejściu, każda rozmowa będzie wzbogacała piękną i niepowtarzalną relację między wnuczką i babcią.   

Odpowiedzi udzieliła Urszula Woźniak, psycholog