Rozmiar czcionki:
A
A
A
Kontrast:
a
a
a
a

Kiedy chory nie śpi w nocy

Zdarza się, że chory cierpiący na demencję, ma kłopoty ze snem. Sen jest tymczasem konieczny, by zregenerować siły. Co robić w takiej sytuacji?

Pytanie: Mniej więcej od dwóch tygodni mama cierpiąca na silną demencję nie śpi w nocy. Mniej więcej dwie godziny po zaśnięciu budzi się, wydaje jej się ze jest dzieckiem i woła ze swojej rodziny. Jest przerażona nie może zasnąć. W związku z tym ja również nie sypiam a w ciągu dnia pracuję zdalnie i zajmuję się mamą. Nie wiem mam zrobić, już jakiś czas było stabilnie, a teraz znowu kolejny problem.

Odpowiedź: Sen odpowiada za regenerację fizyczną i psychiczną. Gwałtowne przebudzenie na ogół wywołuje poczucie dezorientacji i zagubienia. U Pani mamy te problemy mogą być szczególnie nasilone z powodu neurodegradacji struktur mózgu odpowiedzialnych za rytm snu i czuwania. Zatem co można zrobić oprócz zastosowania farmakoterapii, która nie zawsze jest skuteczna? Z Pani pytania wynika że wybudzeniom towarzyszy lęk, dlatego wszelkie tłumaczenia w stylu "jesteś bezpieczna w swoim domu, nic się nie dzieje, tamte zdarzenia były dawno temu" na niewiele się zdadzą, ponieważ mama jest zanurzona w przeszłości, a przekonywanie, że jest inaczej tylko spotęguje niepokój. W tej sytuacji warto wejść w świat dzieciństwa mamy poprzez  zapewnienie, że np. rodzice, rodzeństwo są blisko, czuwają żeby nic się nie stało itd..

Jedynym ograniczeniem może być tylko Pani wiedza o przeszłości mamy, dlatego warto zbierać różne opowieści z tamtego czasu. Obawy o wprowadzanie w błąd są bezpodstawne, ponieważ rano może się okazać że, mama nie będzie pamiętała ani snu, ani tego że, się budziła.  Warto też w miarę możliwości zapobiegać problemom ze snem.

W pierwszej kolejności należy wyeliminować przed zaśnięciem głośne dzięki z radia czy telewizora, natomiast można włączyć cichą muzykę lub audiobooka. W ciągu dnia należy zapewnić aktywność fizyczną (np. spacer, delikatne ćwiczenia) i społeczną, przy uwzględnieniu ograniczeń związanych z covid. Wszystkie aktywności muszą być dostosowane do aktualnego stanu, który przy chorobach otępiennych też może być zmienny, dlatego uważna obserwacja jest absolutnie bezcenna. Jeżeli te wszystkie sposoby okażą się nieskuteczne w walce z bezsennością, należy zwrócić się do lekarza, który zaproponuje farmakoterapię.

Niezależnie od tych wszystkich problemów, warto poszukać opieki wytchnieniowej, która umożliwi Pani regenerację.  

Odpowiedzi udzieliła Urszula Woźniak, psycholog