Rozmiar czcionki:
A
A
A
Kontrast:
a
a
a
a

Jak załatwić I grupę inwalidzką dla osoby leżącej?

​Opiekujemy się z mężem jego mamą. Jest to osoba leżąca. Niesamodzielna. Sama nie wstanie z łóżka i nie zrobi nawet kroku. Sama nie jest w stanie w ogóle egzystować. Nic już nie rozpoznaje, nie wie co się dookoła niej dzieje. Nie wychodzi z domu od 10 lat. W jaki sposób możemy starać się o załatwienie dla niej I-szej grupy inwalidzkiej?

Dziękuję za pytanie i przekazuję kilka informacji odnośnie ubiegania się o grupę inwalidzką oraz o dodatkowych możliwościach skorzystania z bezpłatnych form wsparcia w ramach projektu "Centrum wsparcia"

Przyznawaniem grupy inwalidzkiej zajmuje się Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności tel. (12) 380 76 40, (12) 380 76 42,  (12) 380 76 44

e-mail: powiatowyzespol@powiat.krakow.pl.

Procedura wymaga dostarczenia: wypełnionego wniosku o wydanie orzeczenia oraz zaświadczenia lekarskiego wypełnionego przez lekarza rodzinnego lub uprawnionego specjalistę. Wzory druków:

https://pcpr.powiat.krakow.pl/powiatowy-zespol-ds-orzekania-i-niepelnosprawnosci/wydawanie-orzeczen/

Oprócz wymienionych dokumentów należy dostarczyć kompletną dokumentację medyczną np. wyniki badań diagnostycznych, konsultacji specjalistycznych oraz karty informacyjne leczenia szpitalnego lub/i ambulatoryjnego.

Po złożeniu kompletu dokumentów zostanie wyznaczony termin posiedzenia komisji lekarskiej na które należy się zgłosić, chociaż w przypadku osoby niechodzącej ta procedura przebiega inaczej. Na ogół termin jest wyznaczany do 1 miesiąca od daty złożenia  dokumentów, a w przypadku bardziej skomplikowanych spraw do 2 miesięcy. Na skierowaniu na komisję lekarską jest zawsze podany numer telefonu wyznaczonej jednostki ZUS i w przypadku, gdy osoba chora jest leżąca pracownik zaproponuje inne rozwiązanie. Po przeprowadzeniu badania do 14 dni kalendarzowych zostanie przygotowane orzeczenie, które można odebrać osobiście lub pocztą. Tak wygląda procedura ubiegania się o przyznanie grupy inwalidzkiej.

Z nadesłanego pytania wynika, że Pani z mężem samodzielnie opiekuje się osobą starszą, dlatego proponuję skorzystanie bezpłatnych konsultacji specjalistów np. rehabilitacji, psychologii w domu chorego oraz zajęć i praktycznych szkoleń ułatwiających codzienną opiekę nad chorym w ramach projektu "Centrum Wsparcia" tel. 795 634 035; mail: obecni@firma.interia.pl

Odpowiedzi udzieliła Urszula Woźniak, psycholog