Rozmiar czcionki:
A
A
A
Kontrast:
a
a
a
a

Depresja u seniora

Jakie mogą być objawy depresji u osób starszych (raczej samodzielnych) i jak ją rozpoznać? W przypadku podejrzenia depresji, jakich argumentów można użyć, żeby zachęcić osobę starszą do skorzystania z profesjonalnej pomocy (psychologa, psychoterapeuty, psychiatry)?

Rozpoznanie początkowych objawów depresji u starszej osoby nie jest proste, ponieważ często wpisują się w obraz zmian towarzyszących starzeniu. W rozmowie ze starszą osobą trudno na poziomie logicznym zaprzeczyć stwierdzeniom o utracie bliskich osób, o pogarszającym się zdrowiu, o tym, że "kiedyś było lepiej". Na poziomie emocjonalnym przejawem depresji nie zawsze jest przygnębienie i smutek, dość często pojawia się złość. Dlatego ciągła krytyka i pouczanie osób, które znajdują się w zasięgu seniora, są próbami odzyskania kontroli i wpływu na otoczenie.

Innym, ale równie częstym objawem depresji są bóle somatyczne, które nie mają uzasadnienia medycznego. Właściwie wszystkie wymienione grupy objawów w mniejszym lub większym stopniu są typowe dla wielu osób starszych. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę na pogłębienie się tych niepokojących tendencji, co nie jest proste, jeżeli dotyczy osoby z rodziny, z którą mamy częsty i bliski kontakt. Dlatego w takiej sytuacji osoba z zewnątrz, nieobciążona bliskością relacji będzie pomocna w obiektywnej weryfikacji naszych obaw.

Wśród zachowań, które mogą sygnalizować depresję należy zwrócić szczególną uwagę na:. a. wycofanie się z aktywności, które sprawiały przyjemność np. spotkania ze znajomymi, wspólne spacery itp.; b. nadmierna senność lub bezsenność-problemy z zasypianiem, wczesne budzenie się; c. osłabienie pamięci, które dotyczy zarówno bieżących jak i przeszłych zdarzeń; d. zaniedbywanie codziennych czynności tj, jedzenie, ubieranie się itp. Z zamieszczonego powyżej opisu wynika, że obraz depresji w starszym wieku może być bardzo zróżnicowany. Dlatego podjęcie interwencji i wdrożenie leczenia poprawi jakość życia nie tylko pacjenta, ale również jego najbliższego otoczenia.

Jednocześnie należy pamiętać, że leczenie depresji jest procesem i znaczące zmiany w nastroju i zachowaniu nie pojawią się z dnia na dzień - ważne jest żeby wspierać osobę starszą w zmaganiach z chorobą.

Odpowiedzi udzieliła Urszula Woźniak, psycholog