Rozmiar czcionki:
A
A
A
Kontrast:
a
a
a
a

Trwają zapisy na IV edycję Konferencji Sekson

Wystartowały zapisy na IV Konferencję Sekson - o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową. Już po raz czwarty Fundacja Avalon organizuje ogólnopolskie i najważniejsze tego typu wydarzenie w kraju poświęcone seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnościąruchową (OzN).

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 15-16 października w Służewskim Domu Kultury w Warszawie. Konferencja będzie przebiegała w trybie hybrydowym - stacjonarnie oraz online za pośrednictwem oficjalnych stron Projektu Sekson i Fundacji Avalon na Facebooku, a także strony internetowej Projektu Sekson i kanału YouTubeFundacji Avalon. 

Wydarzenie jest dostępne dla wszystkich i całkowicie bezpłatne. Aby wziąć w nim udział w trybie stacjonarnym należy zapisać się na stronie www.sekson.pl - można to zrobić już od dziś.

Ciało i cielesność interdyscyplinarnie

Projekt Sekson realizowany przez Fundację Avalon powstał w 2019 roku jako odpowiedź na potrzeby osób z niepełnosprawnością ruchową. Obala mity istereotypy na temat życia intymnego oraz rodzinnego osób z niepełnosprawnościami. Skupia się na aktywizacji i zmianie postaw wobec osóbz niepełnosprawnościami, tak by były one postrzegane i czuły się jako osoby autonomiczne i niezależne. Działa również na rzecz zwiększenia dostępności w zakresie usług medycznych na zasadzie równych szans. 

Tegoroczna edycja Konferencji Sekson będzie poświęcona tematyce ciała i cielesności.- W tym roku podczas Konferencji Sekson o ciele porozmawiamy interdyscyplinarnie, z wielu różnychperspektyw: seksuologicznej, ginekologicznej, urologicznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej,a przede wszystkim edukacyjnej. 

- Przyjrzymy się temu, jak ciało jest społecznie postrzegane i obrazowane- mówi Żaneta Krysiak, Kierowniczka Projektu Sekson Fundacji Avalon. Problem odmienności w wyglądzie i zachowaniu Problem odmienności w wyglądzie i zachowaniu to bardzo częsty powód dyskryminowania osób zniepełnosprawnościami. Ciało dotknięte niepełnosprawnością to ciało, którego akceptacjajest szczególnie trudna, a w obliczu kultu sprawnego ciała OzN stają się niewidzialne. Ta niewidzialność wzmacniana jest chociażby przez brak reprezentacji osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni społecznej, kulturowej, medialnej. Celem tegorocznej Konferencji jest odkrywanie tego, co dotychczas było ukrywane, tabuizowane i wykluczane - dodaje.

Temat ciałopozytywności w różnych aspektach

W trakcie tegorocznej Konferencji poruszone zostaną między innymi tematy dotyczące wpływu niepełnosprawności, ograniczeń płynących z ciała napodejmowanie aktywności seksualnej, terapii i wsparcia osób z zaburzeniami seksualnymi, wykluczeniu przez ciało i asystencji seksualnej. Dużo uwagi zostanie poświęcone ciałopozytywności w różnych kontekstach - po amputacji, budowaniu pozytywnej cielesności i obrazie ciała w czasie dojrzewania, akceptacji ciała z bliznami, a także o różnych ścieżkach macierzyństwa, również tych trudnych, bo związanych z bolesnym doświadczeniem poronienia.

Konferencja Sekson to dwa dni wypełnione prelekcjami specjalistów i specjalistek, a także działaczy i działaczek na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Podczas wydarzenia odbędzie się również kilkanaście warsztatów skoncentrowanych wokół samoakceptacji, języka ciała, praktykach jego mobilizacji i pracy z nim, edukacji, a także wokół czerpania satysfakcji zseksualnej sfery życia oraz macierzyństwa.

Wśród prelegentów znajdą się między innymi: dr n. hum. Alicja Długołęcka, drn. med. Piotr Świniarski, mgr Barbara Płaczek, prof. UW i UR dr Remigiusz Kijak, dr n. med. Monika Łukasiewicz, dr n.med. Paweł Jędrzejczyk, organizacja Srebrny Warkocz, Magazyn Szajn, Marta Lorczyk, Dagmara Maria Boruc, Lisette Mepschen, Kamila Raczyńska-Chomyn, Agnieszka Walendzik-Ostrowska, Joanna Dec-Pietrowska, Monika Rozmysłowicz, Kinga Sankowska,Łukasz Krysa, Barbara Kędzior, Katarzyna Dinst, Iwona Nizio, Marzena Sosnowska, Bogumiła Siedlecka-Goślicka, Paweł Garstka.

Harmonogram IV Konferencji Sekson

Szczegółowy harmonogram IV Konferencji Sekson - o seksualności irodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową dostępny jest na stroniewww.sekson.pl. Pod tym samym adresem można zapisać się na wydarzenie.Udział w konferencji stacjonarnej, ze względu na limitowaną liczbę miejsc, wymaga uprzedniej rejestracji. 

Wydarzenie w wersji online będzie ogólnodostępne.