Do niedawna świat mody kojarzył się jednoznacznie. Ściśle określony przez projektantów kanon piękna nie zostawiał miejsca na jakiekolwiek odstępstwa od reguły. W ciągu ostatnich lat i tutaj nastąpił przełom. Niepełnosprawne modelki i modele pojawiają się na zdjęciach i pokazach mody promując różnorodność, tolerancję i przełamując stereotypy.
Brytyjka z łotewskimi korzeniami, piosenkarka, artystka, autorka tekstów, modelka, dyrektor kreatywna i performerka. Z powodu błędu lekarzy przy narodzinach jej noga została uszkodzona. Jej nastoletnia matka była namawiana przez lekarzy do oddania niepełnosprawnej córki do sierocińca. Nie zgodziła się na to i postanowiła wychować córkę samodzielnie. Mała Viktoria część dzieciństwa spędziła w szpitalach.
Mając 15 lat podjęła dobrowolnie decyzję o amputacji chorej kończyny chcąc zwiększyć swoją sprawność ruchową i zniwelować potencjalne problemy zdrowotne w przyszłości, które prawdopodobnie mogłyby wystąpić. Pięć lat później, w 2007 roku jej noga została amputowana. Viktoria nie chciała być zaszufladkowana jako "ta dziewczyna od sztucznej nogi", jednak ze swojej niepełnosprawności uczyniła atut. Jej pasja, zaangażowanie i akceptacja ograniczeń sprawiły, że kariera potoczyła się w błyskawicznym tempie. Jej teledysk do piosenki "Prototype" zdobył ogromną popularność a ona sama uczestniczyła w wielu wydarzeniach kulturalnych i sportowych stając się ikoną alternatywnego piękna.
Ukrainka, która z powodu błędu lekarskiego od urodzenia jest niepełnosprawna i sparaliżowana od pasa w dół. Pewnego dnia siedząc w kawiarni została zaczepiona przez fotografkę, która zaproponowała jej współpracę. Alexandrę ten pomysł zaintrygował na tyle, że zgodziła się wziąć udział w sesji zdjęciowej. Następnie dziewczyna wzięła udział w projekcie "Break your chains". Zdjęcie, które zrobił jej fotograf Andrey Sarymsakov było przełomowe, projekt był prezentowany podczas wystawy towarzyszącej i został wyróżniony na ukraińskim Fashion Weeku w 2015 roku. O Alexandrze napisały Daily Mail, Vogue.
To właśnie wtedy kariera Aleksandry nabrała tempa, dziewczyna współpracowała z markami z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Chin. Obecnie jest właścicielką firmy produkującej ubrania outdoorowe. Nie dajcie się wrzucić w stereotypowe ograniczenia dotyczące tego, kim jesteście i jakie życie macie w związku z tym mieć. Możecie być kimkolwiek chcecie. Na pewno to nie będzie proste, ale zdecydowanie warto o to walczyć" mówiła modelka w jednym z wywiadów.
Portorykanka z zespołem Downa, która swoją karierę rozpoczęła w 2019 roku. Jej debiut na tygodniu mody w Nowym Jorku był szeroko komentowany w światowych mediach jako przełomowy, nie inaczej było, gdy marka Victoria Secret zaangażowała Sofię w kampanię "Love Cloud Collection". Sofia otwarcie mówi, że chce wykorzystać swoją sławę aby pokazać osobom z zespołem Downa, że wszystko jest możliwe i warto walczyć o swoje marzenia. Zapoczątkowała kampanię "No Limits", która za główny cel stawia sobie aktywizowanie osób zmagających się z tą chorobą.
Od urodzenia choruje na artrogrypozę, schorzenie charakteryzujące się licznymi przykurczami i sztywnością stawów. Jest jedną z najsłynniejszych niepełnosprawnych modelek w naszym kraju, brała udział w licznych sesjach zdjęciowych i projektach artystycznych. Wiedząc z czym mierzą się osoby niepełnosprawne, chcące rozpocząć swoją przygodę z modelingiem wpadła na pomysł założenia pierwszej w Polsce agencji dla niepełnosprawnych modelek i modeli, który zrealizowała uruchamiając "Equal"