Rozmiar czcionki:
A
A
A
Kontrast:
a
a
a
a

​Dziesięć rzeczy, które mogą pomóc opiekunom osób z chorobą neurodegeneracyjną

Opieka nad seniorem, który boryka się z chorobą otępienną, jest niezwykle wymagająca. Czas, cierpliwości i zaangażowanie nie wystarczą, by sprostać wielu codziennym problemom. Czasami jednak okazać się może, że niewielka zmiana przyniesie pożądany efekt. Oto 10 rzeczy, które mogą pomóc opiekunom.

  1. Kiedy jesteś w innym pomieszczeniu, nie wołaj chorego po imieniu. Może czuć się zdezorientowany, nie wiedzieć, kto go woła, ale też skąd dochodzi głos. Jeśli chcesz przekazać jakąś informację lub zapytać o coś, koniecznie zrób to w tym samym pomieszczeniu, w którym znajduje się senior.

  2. Pytasz ciągle chorego o różne rzeczy, by ćwiczyć jego pamięć? Zalewasz go potokiem słów? Skumulowanie wielu pytań w krótkim czasie może być dla niego męczące i trudne, sprawi, że będzie się denerwował. Nie spiesz się. Zadaj jedno pytanie i poczekaj. Pamiętaj, by używać prostych słów i zdań pojedynczych.

  3. Pomagaj sobie gestem. Komunikując się z chorym pokazuj, jeśli to możliwe, o czym mówisz. Np.: "Jabłoń kwitnie" - wskaż drzewo, które widać za oknem. "Usiądź na krześle" - pokaż gestem krzesło.

  4. Mówisz do seniora głośno, bo wydaje ci się, że słabo cię słyszy? To może być błąd. Podopieczny wcale nie musi mieć uszkodzonego słuchu, ale w demencji nie rozumie znaczenia słów i dlatego nie spełnia próśb czy poleceń.

  5. Dotyk może zdziałać cuda. Terapeutyczną moc ma trzymanie za rękę, kiedy dłoń opiekuna znajduje się pod dłonią podopiecznego. Warto zaznajomić się z technikami programu PAC - Positive Approach to Care (Pozytywne podejście do opieki). Opracowała go Teepa Snow, amerykańska terapeutka zajęciowa, która z osobami z demencją zajmuje się już 40 lat.

  6. Nie rozkazuj choremu. Ton głosu ma większe znaczenie niż treść, bo słów senior może nie zrozumieć. Staraj się prosić chorego o daną rzecz, a nie wydawać komunikatów w trybie rozkazującym.

  7. Włączony telewizor, czy dźwięki dobiegające z radia mogą sprawić, że chory nie zrozumie, co się do niego mówi. Jeśli chcesz rozmawiać, wyłącz źródła dźwięku, które mogą rozpraszać rozmówcę.

  8. Nie poprawiaj za każdym razem chorego, gdy przekręci jakieś słowo. Nie ma większego znaczenia, jeśli pomyli nazwę zupy, a wytykanie błędów sprawi, że będzie czuł się sfrustrowany.

  9. Przyklejasz na karteczkach polecenia, by senior przeczytał je i wykonał? Nie zawsze jest to dobrym rozwiązaniem, bo chory może stracić umiejętność czytania. Taką metodę stosuje się w początkowej fazie choroby, kiedy podopieczny jest w stanie przeczytać słowa ze zrozumieniem.

  10. Powtarzanie poleceń do skutku... na pewno nie przyniesie skutku. Mówienie w kółko o tym samym, by podopieczny "wreszcie" zrozumiał, do niczego nie prowadzi, a już na pewno nie jest ćwiczeniem pamięci.


Komunikacja z osobą dotkniętą demencją jest niezwykle trudna, zwłaszcza w zaawansowanej fazie choroby, kiedy następują poważne zaburzenia pamięci i orientacji. Jeśli jesteś opiekunem, staraj się szukać pomocy nie tylko dla chorego, ale i dla siebie. Grupy wsparcia w mediach społecznościowych czy spotkania dla opiekunów w najbliższej placówce NFZ, mogą weprzeć cię w codziennych zmaganiach.