Zabawa sprawia, że dzieciństwo nabiera właściwych kolorów. Dzięki niej dziecko rozwija swoje umiejętności w różnych dziedzinach życia.
Często dorośli nie zdają sobie sprawy, jak wielkie znaczenie dla rozwoju dziecka ma zabawa. To dzięki niej mały człowiek uczy się relacji społecznych, nawiązuje kontakty, wzbogaca wyobraźnię, poznaje, czym jest empatia. Zabawki mogą reprezentować przedmioty z realnego życia, dzięki czemu u malucha rozwija się myślenie symboliczne. Co jest skutkiem, a co przyczyną? Tego również dowiaduje się dzięki zabawie - wystarczy, że przechyli samochodzik, który zjedzie z górki.
Dzięki zabawom tematycznym możemy przećwiczyć naprawdę straszne scenariusze i lęki; kiedy groźny wilk schowa się pod stołem - będzie chciał spod niego wyjść i nas zjeść!
Kiedy miś jedzie na rowerze i przewraca się, możemy interweniować natychmiast - podmuchać łapkę i nakleić plaster, albo zrobić mu operację, która naprawi chorą kończynę. Nie jest trudno być lekarzem, jeśli pod ręką ma się specjalną walizeczkę z medycznymi przyrządami, a może nawet plik recept i kredki.
Moje dziecko nie umie się bawić
Wszystkie powyższe scenariusze sprawdzają się świetnie, zwłaszcza wśród dzieci rozwijających się typowo. Są jednak takie, które ze względu na swoje ograniczenia, nie potrafią lub nie mogą się bawić. Dzieci, które nie nabyły języka, będą skazane na alienacje wśród rówieśników, podobnie jak te, które z powodu niepełnosprawności ruchowej, nie będą mogły brać udziału w szeregu różnych aktywnościach.
Wielu opiekunów mających dzieci ze znaczną niepełnosprawnością, czuje olbrzymią frustrację, nie mając pojęcia, jak mogą zaspokoić potrzeby swoich najbliższych, w tym potrzebę zabawy.
Choć jest to trudne, nie znaczy, że niemożliwe. Rodzic najlepiej zna swoje dziecko, zazwyczaj wie, co sprawia mu przyjemność. Puszczanie baniek mydlanych i rozbijanie ich własnym noskiem, może być tak samo radosnym doświadczeniem, jak zabawa tematyczna. Dziecko lubi uderzać w różne przedmioty? Rodzicu, zamiast się irytować, dołącz do wspólnej aktywności. Pobawcie się w orkiestrę i stwórzcie wspólną piosenkę.
Różne rodzaje zabaw
Sprawdź, czy twoje dziecko lubi układanki, gry polegające na łączeniu elementów, klocki, dopasowywanie kształtów czy nawlekanie na sznurek koralików. Może woli tworzyć coś z plasteliny, czy innego materiału, z którego układa się kształty. Gips, modelina, ciastolina, piasek kinetyczny, czy masa solna, to tylko niektóre podpowiedzi.
Producenci prześcigają się w nowych materiałach, które mają być dla dziecka coraz bardziej atrakcyjne. Część maluchów najlepiej czuje się w ruchu. Wykorzystaj to - dla nich plac zabaw będzie środowiskiem naturalnym. Wspinanie się, huśtanie, kręcenie na karuzeli, zjeżdżalnie i balansowanie na równoważni są niezwykle atrakcyjne dla takich podopiecznych.
W domu możecie sobie zrobić tor przeszkód z różnych przedmiotów - poduszek, krzeseł bądź pudeł, do których można wejść i schować się na chwilę.
A co jeśli moje dziecko porusza się na wózku?
Z każdym dzieckiem można się bawić, z tym, które nie może się poruszać - również. Wymyślanie dla nich scenariuszy aktywności może być dla dorosłego na początku trudne. Zazwyczaj rodzice zdobywają wiedzę, przyglądając się zajęciom prowadzonym przez specjalistów, a potem, scenariusz z sali ćwiczeń realizują w domu.
Znakomitym pomysłem dla podopiecznych jest zabawa na podstawie książki "Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki" opracowanej przez Martę Bogdanowicz. Opiekun może czytać wierszyk, a jego treść "rysować" na plecach dziecka. "Przytulanki..." nie są przeznaczone tylko dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową - większość maluchów za nim przepada, domaga się więcej i więcej.
Jedynie dzieci, które mają nadwrażliwość na dotyk, mogą mieć problemy i nie chcieć być głaskane. O tym jednak rodzic z pewnością będzie wiedział - przecież nikt tak jak on nie zna swej latorośli.