Głusza to projekt, którego częścią jest wystawa stworzona przez słyszących i Głuchych kuratorów, co daje szansę zapoznania się z wizją świata zbudowaną na znakach i obrazach. Opowiada o tym, w jaki sposób język wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości, przybliża mało znaną, a fascynującą kulturę i sztukę Głuchych.
Zapraszamy do udziału w wydarzeniach towarzyszących wystawie.
25 czerwca (sobota), godz. 14.00
wstęp: 7 zł
dla dorosłych
Głusza w weekend otwarcia. Spotkanie z zespołem kuratorskim
prowadzenie: Dagmara Stanosz, Agnieszka Kołodziejczak, Michał Justycki, Michał Burdziński
"Skąd pochodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy", jak się komunikujemy i rozumiemy?
Opowiedzą o swoich inspiracjach. Podzielą się doświadczeniami z pracy nad stworzeniem przestrzeni, w której z dziełami sztuki i pamiątkami historycznymi łączą się wielozmysłowe, interaktywne instalacje multimedialne.
wydarzenie z tłumaczem PJM
2 lipca (sobota), godz. 11.00
wstęp: 9 zł
dla rodzin z dziećmi
Głusza dla dzieci
Oprowadzanie dla rodzin z dziećmi w wieku 6-9 lat połączone z zabawami wzbogacającymi zwiedzanie oraz działaniami plastycznymi.
19 lipca, godz. 17.00
wstęp bezpłatny
dla dorosłych
Sztuka czytania
Promocyjne spotkanie w czytelni dotyczące publikacji towarzyszącej wystawie. Jedyną w swoim rodzaju, nowatorską publikację, dostępną w formie drukowanej z możliwością odtworzenia filmów w językach migowych, tworzył zespół specjalistów. O wyzwaniach związanych z projektem graficznym, transkrypcjami z polskiego języka migowego na język mówiony i odwrotnie, ale też o pasjonujących opowieściach Głuchych artystów i odkrywaniu kultury Głuchych opowiedzą członkinie i członkowie zespołu redakcyjnego: Magdalena Płońska, Irena Piecha, Łukasz Głąb, Dagmara Stanosz, Michał Justycki.
wydarzenie z tłumaczem PJM
20 lipca (środa), godz. 11.00
wstęp: 9 zł
dla rodzin z dziećmi
Maluj migiem i z uśmiechem
Promocyjne spotkanie w czytelni dotyczące publikacji Maluj migiem wraz z warsztatami towarzyszącymi. Wyjątkowa, wielobarwna książka dla dzieci, bogata w zadania plastyczne, wprowadza w świat osób Głuchych. Może też być pomocą w nauczeniu się alfabetu migowego.
Gościem i zarazem prowadzącą warsztaty będzie Klaudia Wysiadecka, autorka książki, studentka ASP w Katowicach.
wydarzenie z tłumaczem PJM
6 sierpnia (sobota), godz. 11.00
wstęp: 9 zł
dla rodzin z dziećmi
Głusza dla dzieci
Oprowadzanie dla rodzin z dziećmi w wieku 6-9 lat połączone z zabawami wzbogacającymi zwiedzanie i działaniami plastycznymi.
19 listopada (sobota), godz. 14.00
wstęp: 7 zł
Nowa historia sztuki a kultura Głuchych
prowadzenie: dr Michał Burdziński
Wystawa Głusza prowokuje do refleksji nad sposobami pisania historii sztuki, staje się jeszcze jednym impulsem do przemyślenia tak zwanego kanonu kultury powszechnej w perspektywie zjawisk zagubionych, a bardzo cennych, takich jak twórczość Chucka Bairda, Davida Calla, Susan Dupor czy Nancy Rourke. Jesteśmy świadkami powstania nowego fenomenu, powiązanego zarówno z tradycją, jak i z najnowszymi poszukiwaniami artystów słyszących - pomijanie go nie jest już możliwe.
wydarzenie z tłumaczem PJM
Z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych (24 września) w dniach 24-25 września zapraszamy na:
24 września, godz. 14.00
wstęp: 7 zł
prowadzenie: Michał Justycki
Oprowadzanie kuratorskie poświęcone kulturze Głuchych i artystom Głuchym.
wydarzenie z tłumaczem PJM
24-25 września
Viktoriia Tofan, Historie opowiadane haftem, performance
Historie opowiadane haftem to wskazanie na problematykę obcości w społeczeństwie na przykładzie osób Głuchych. Działanie realizowane za pomocą języka ukrytego w hafcie, stworzonego przez artystkę systemu znaków. Wydarzenie w przestrzeni wystawy Poza Edenem.
24 września, godz. 18.30-21.00
bezpłatnie
Mapping na budynku łaźni
Mapping odnoszący się do ważnych postaci ze społeczności kultury Głuchych. Autor: Tomasz Grabowski / Tajny Projekt.
Na wystawie będą prowadzone lekcje muzealne w aktywizującej, warsztatowej formie z wykorzystaniem metod nauki poprzez zabawę i działanie. Dostosowane do wieku uczniów i wymogów podstawy programowej. Zapraszamy też na zajęcia w wakacyjnej formule nakierowanej na rozrywkę, atrakcyjne spędzenie czasu wolnego, z mniejszym naciskiem na edukację, a większym na aktywność, działania plastyczne, zabawę.
Warsztaty dla półkolonii: 28 czerwca-31 sierpnia, od wtorku do piątku, po wcześniejszym umówieniu grupy. Wstęp: 7 zł. Zgłoszenia pod nr. tel. 32 77 99 382 lub mailowo na adres lekcje@muzeumslaskie.pl.
Lekcje muzealne dla szkół - od września, od środy do piątku, po wcześniejszym umówieniu grupy. Zgłoszenia pod nr. tel. 32 77 99 382 lub mailowo na adres lekcje@muzeumslaskie.pl.