Fundacja Avalon organizuje zajęcia on-line dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach akcji #aktywnizavalon Fundacja organizuje na swoich kanałach social media cykl zajęć rehabilitacyjnych. Chętni mogą też skorzystać z online’owych treningów kondycyjno-siłowych prowadzonych przez zawodników rugby na wózkach oraz ambasadorów projektu Avalon EXTREME.
Od kilku tygodni polskie społeczeństwo ze względu na światową epidemię koronawirusa pozostaje w domach, a wiele siłowni, punktów rehabilitacyjnych oraz sal treningowych zostało zamkniętych.
Po ostatnim zaostrzeniu zasad bezpieczeństwa w ramach walki z wirusem zawieszono możliwość wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych, zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych, z wyłączeniem osób w przypadku, których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana dla utrzymania odpowiedniego stanu zdrowia. Już wcześniej wiele osób z niepełnosprawnościami zrezygnowało z uczestnictwa w rehabilitacji ze względu na ich obecność w grupie podwyższonego ryzyka, wynikającą z posiadania obniżonej odporności.
Niepełnosprawność sama w sobie nie stanowi większego ryzyka związanego z koronawirusem, jednak wiele osób z niepełnosprawnościami ma schorzenia współistniejące. Pozostanie w domu jest konieczne, jednak oznacza brak dostępu do rehabilitacji, niezbędnej do codziennego funkcjonowania, a jedyną możliwością dla osób z niepełnosprawnościami jest korzystanie z niej przez Internet.
W ramach pomocy takim osobom, Fundacja Avalon stworzyła specjalnie dla nich darmową ofertę zajęć rehabilitacyjnych dostępną online. Projekt działający pod hasztagiem #aktywnizavalon otwiera przed osobami z niepełnosprawnościami możliwość wirtualnej sali rehabilitacyjnej oraz zestaw treningów kondycyjno-siłowych online.
- W internecie można znaleźć wiele zajęć i treningów dla osób sprawnych. My nie zapominamy o osobach z niepełnosprawnościami, które w wyniku zamknięcia placówek rehabilitacyjnych pozostają obecnie bez profesjonalnego wsparcia. Rozumiemy ten problem, bo działania na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnościami są podstawą naszego funkcjonowania. Zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie zapewnić kontaktu 1:1 osoby z niepełnosprawnością i rehabilitanta czy trenera, ale staramy się zrobić co możemy, żeby wszyscy chętni mogli bezpłatnie skorzystać z naszych zajęć - mówi Łukasz Wielgosz, pełnomocnik zarządu Fundacji Avalon.
Projekt #aktywnizavalon oferuje osobom z niepełnosprawnościami ćwiczenia usprawniające, udział w zajęciach zumby, wstęp do nordic walking, panel z logopedą, relaksację prowadzoną przez psychologa, ćwiczenia oddechowe oraz panel Q&A z fizjoterapeutą.
W związku z tym, że osoby z niepełnosprawnościami stanowią niejednolitą grupę, której przedstawiciele mają różne zainteresowania i potrzeby, harmonogram jest ułożony tak, aby każdego dnia różne grupy osób mogły znaleźć idealne zajęcia dopasowane do różnych rodzajów niepełnosprawności. Dobrze jest jednak codziennie uczestniczyć w oferowanych zajęciach ponieważ, niezależnie od schorzenia, z którego wynika niepełnosprawność, ćwiczenia tworzone są tak, aby każdy ich uczestnik mógł zyskać coś dla siebie.
Każdego dnia na facebookowym fanpage’u Fundacji publikowany jest plan zajęć rehabilitacyjnych i treningowych organizowanych zarówno przez nią, jak i przez projekt Avalon Extreme. Ponadto, transmisje ze wszystkich przeprowadzonych zajęć dostępne są na facebookowych profilach Fundacji Avalon i projektu Avalon EXTREME, które już od dawna pomagają ponad 10 000 osobom z niepełnosprawnościami.
Sprawdź: