Rozmiar czcionki:
A
A
A
Kontrast:
a
a
a
a

Opieka wytchnieniowa i terapie dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Jesteś opiekunem bliskiej osoby? Dołącz do grup wsparcia, warsztatów i szkoleń - dowiesz się jak lepiej zadbać o własne potrzeby i potrzeby opiekuna, jak radzić sobie z codziennymi problemami i jak poprawić swoje samopoczucie?

Choroby cywilizacyjne, starzenie się społeczeństw, zdarzenia losowe powodują istotny wzrot osób wymagających pomocy w codziennym życiu. Najczęściej opiekunami osób niesamodzielnych zostają członkowie najbliższej rodziny.

Potrzebujesz wsparcia w opiece wytchnieniowej i jesteś mieszkańcem Krakowa lub gmin: Kocmyrzów-Luborzyca, Zielonki, Michałowice napisz na adres: obecni@firma.interia.pl lub zadzwoń pod numer +48 795 634 035.

Jeżeli mieszkasz w innym miejscu sprawdź jakie programy o podobnym profilu działają na terenie Twojego miasta lub gminy. Przydatne hasła do wyszukiwania: opieka wytchnieniowa/wyręczająca, centrum wsparcia dla opiekunów, grupy wsparcia, pomoc dla opiekunów Powiatowe/ Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie.

Opiekunowie osób niepełnosprawnych niejednokrotnie mierzą się z zupełnie nowymi wyzwaniami, które nie  pozostają  bez wpływu na ich zdrowie, zarówno od strony fizycznej jak i psychicznej. Do pierwszej grupy dolegliwości należą najczęściej brak snu, problemy z kręgosłupem spowodowane przeciążeniami, chroniczne zmęczenie. Od strony psychicznej objawiają się natomiast: stres, wyczerpanie emocjonalne i depresja, której prawdopodobieństwo dodatkowo wzrasta jeśli opiekun nie pracuje zawodowo. To koszty pracy, świadczonej zwykle na rzecz najbliższej rodziny, często przez długie lata bez możliwości dłuższego odpoczynku i bez pomocy z zewnątrz.

Jakie zatem formy pomocy są dostępne dla opiekunów?

Grupy wsparcia

Grupy wsparcia to istotny element pozwalający poznać osoby w podobnej sytuacji życiowej, zmagające się z podobnymi problemami.. Podczas regularnych spotkań w określonej, zwykle zamkniętej grupie osób  zapewniane jest wsparcie emocjonalne.

Na czym polega praca grup wsparcia dla opiekunów osób niesamodzielnych?

Takie spotkania mają na celu przede wszystkim zapewnienie wsparcia emocjonalnego. Większość opiekunów jest najczęściej w bardzo złej kondycji psychicznej, co bezpośrednio wpływa na ich wydajność i motywację do dalszej opieki. Uzupełnieniem takich spotkań są także wirtualne grupy wsparcia, w których uczestniczyć mogą także osoby niemobilne, bądź z innych przyczyn nie mogące opuszczać swojego miejsca zamieszkania.

Jakie niesie korzyści?

Regularne spotkania grupowe z osobami w podobnej sytuacji umożliwiają wymianę doświadczeń, informacji i wzajemne wsparcie, co pozytywnie wpływa na psychikę opiekunów. Dodatkowo dają także niejednokrotnie możliwość wymiany niepotrzebnego sprzętu rehabilitacyjnego.

Warsztaty arterapi

Zajęcia arteterapii mają za zadanie zaangażować  uczestników w  różnei działania artystyczne, które pomagają w odprężeniu, poprawie samopoczucia. Ważne, że nie wymagają od uczestnika talentu ani żadnych konkretnych uzdolnień, ponieważ ich celem jest zabawa i oderwanie od codzinnych problemów.. Są one adresowane do różnych grup osób, potrzebujących wsparcia psychicznego i/lub rehabilitacji. Bazują na wszystkich dziedzinach sztuki, nie tylko na sztukach wizualnych (plastycznych) ale również muzykoterapii, terapii przez zabawę, taniec i dramę. 

Na czym polega artetearpia?

W trakcie arteterapii zwraca się uwagę na proces tworzenia, większy nacisk kładąc na komponent psychiczny aktywności uczestnika, jak na przykład ekspresję emocji, niż na ćwiczenie sprawności manualnej. Wykorzystywanie różnego rodzaju form sztuki w procesie terapeutycznym sprzyja odprężeniu i równocześnie ma głębokie działanie relaksacyjne.

Udział w warsztatach arteterapii pomaga w rozpoznawaniu własnych uczuć i reakcji oraz kształtowaniu bardziej efektywnych i bezpiecznych dla sposobów  radzenia sobie z trudnościami. . Taka forma terapii jest szczególnie rekomendowana osobom, które mają problemy z werbalizowaniem myśli i uczuć za pomocą słów.

Jakie korzyści niesie arteterapia?

Arteterpia pozwala na pracę nad emocjami, by w rezultacie poprawić jakość relacji interpersonalnych, co także przekłada się na rozwój osobisty i większą świadomość własnych potrzeb, a to z kolei, w przypadku opiekunów osób niepełnosprawnych, może być często przełomowym momentem. Troska  o własny j dobrostan bywa często w ich mniemaniu nieistotna, co przekłada się na rosnące zmęczenie, frustrację oraz poczucie bezradności i rezygnację.

Arteterapia to także zgłębianie wyobraźni i kreatywności, rozwój zdolności manualnych i umiejętności pracy (z) ciałem a także poprawa koncentracji. Nieoceniony wpływ sztuki można dostrzec już po kilku zajęciach tego typu.

Warsztaty ACT

Terapia (Acceptance & Commitment therapy) skupia się na akceptacji tego, co znajduje się poza naszą kontrolą i zaangażowaniu w zmianę tego, co jest możliwe do zmiany, poprzez zwiększenie elastyczności psychologicznej. Wykorzystuje w tym celu 6 podstawowych procesów terapeutycznych: kontakt z chwilą obecną, akceptację, dyfuzję poznawczą, Ja jako kontekst, określanie wartości i zaangażowane działanie.

Na czym polega ACT?

Co niezwykle interesujące ACT jest metodą stojącą w opozycji do podejścia zdroworozsądkowego, uczy bowiem jak funkcjonować poza utartymi, racjonalnymi schematami niejako "poza umysłem". Znana i z powodzeniem stosowana od 40 lat terapia ACT powstała na teoriach zaczerpniętych z technik poznawczych i behawioralnych. 

Celem głównym terapii ACT jest zwiększenie elastyczności psychologicznej, czyli zdolności do otwartego myślenia, doświadczania tu i teraz, odczuwania i budowania wspierających ten proces nawyków. Jednym z celów terapii ACT jest nauka akceptacji i świadomości emocji, gdyż ich tłumienie może prowadzić do groźnych skutków zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Terapia ma na celu budowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami w sposób świadomy i zaangażowany. ne. Terapia ACT polecana jest szczególnie  osobom, które na co dzień doświadczają stresu czy stanów lękowych, a do takiej grupy należą często opiekunowie osób niepełnosprawnych.

Jakie korzyści niesie ACT?

Terapia ACT niesie ze sobą szereg korzyści w obszarach otwarcia się, bycia obecnym i zaangażowania:

  • Zapobiega nawykowemu zamartwianiu się poprzez skupienie się na  ‘tu i teraz", zobaczenia siebie i swoich emocji z boku (defuzja poznawcza)
  • Ogranicza chaos i niepewność związaną z codziennymi decyzjami, ponieważ pozwala na określenie wartości, czyli tego co naprawdę jest ważne. Pomaga w radzeniu sobie ze stresem poprzez akceptację dla własnych stanów, emocji i myśli

Wszystkie terapie to także czas, zasób, którego opiekunom osób niepełnosprawnych najczęściej brakuje. Brakuje także zastępstwa na czas uczestnictwa w terapii. Warto zatem szukać rozwiązań, które umożliwiają zadbanie o własne potrzeby i dobrostan psychiczny. Jednym z nich jest opieka wytchnieniowa, jaką zapewniają organizatorzy tego typu warsztatów i terapii. Jeśli jesteś mieszkańcem Krakowa lub gmin: Kocmyrzów-Luborzyca, Zielonki, Michałowice więcej informacji uzyskasz pod adresem mailowym obecni@firma.interia.pl i numerem telefonu +48 795 634 035.

Jeżeli mieszkasz w innym miejscu sprawdź jakie programy o podobnym profilu działają na terenie Twojego miasta lub gminy. Przydatne hasła do wyszukiwania: opieka wytchnieniowa/wyręczająca, centrum wsparcia dla opiekunów, grupy wsparcia, pomoc dla opiekunów Powiatowe/ Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie.