Rozmiar czcionki:
A
A
A
Kontrast:
a
a
a
a

O pragnieniu można zapomnieć

Upał jest najbardziej niebezpieczny dla mały dzieci i osób starszych. Bywa, że te ostatnie zapominają sięgnąć po coś do pica, co może okazać się niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.

Często dzieje się też tak, że senior nie czuje pragnienia, w związku tym narażony jest na odwodnienie. Obawy takie jak osłabienie, bóle czy zawroty głowy, albo przyspieszone tętno, będą u niego odbierane jako te związane z wiekiem, czy też chorobą demencyjną, a nie odpowiednim nawodnieniem.

Pamiętać też należy, że osoby z otępieniem nie tylko zapominają, by sięgnąć po napój ale też nie pamiętają o spożyciu posiłku, co skutkuje brakiem energii, oraz brakiem dostarczenia organizmowi niezbędnych dla zdrowia i życia składników. Czasami z kolei chory może mieć tzw. napady wilczego głodu, lub przemożną chęć na jedzenie niezdrowych przekąsek, które dostarczają tylko pustych kalorii (chodzi przede wszystkim o rzeczy słodkie).

Upał i pragnienie

W upalny dzień chory szybciej traci wodę z organizmu. Tymczasem powinien on wypijać około 8 szklanek płynów w ciągu doby. Najlepiej, gdy będą to: woda mineralna, lekkie herbaty owocowe, czy świeżo wyciskane soki owocowe lub warzywne (albo mieszane jedne z drugimi), przy czym soki nie powinny być podawane przed spaniem. Cukry zawarte w owocach mogą powodować uciążliwe wzdęcia, bo w jelitach zachodzi proces ich fermentacji. Płyny powinny być wypijane małymi łykami przez cały dzień.

Gdy chory ma problemy z utrzymaniem w dłoni szklanki, albo krztusi się, można podać mu picie w specjalnym kubku z lejkiem. Kubek taki można kupić od 6,5 zł wzwyż. Ważne, żeby był przeznaczony dla osoby dorosłej, bez aplikacji z kaczuszkami czy kotkami. Ten dziecięcy też będzie spełniał swoje zdanie, ale pamiętajmy, że osoba dorosła, nawet jeśli nie do końca zdaje sobie sprawę z otaczającej ją rzeczywistości, ma prawo być traktowana z szacunkiem należnym do wieku.

Ważne, żeby chory miał możliwość jak najdłużej spożywać samodzielnie posiłek - jeśli nie musi być karmiony, nie wyręczajmy go z codziennych czynności.

Wracając do spożywanej ilości płynów - nie rezygnujmy z podawania zupy. Czasami wydaje nam się, że drugie danie jest ważniejsze, bo bardziej pożywne. Tymczasem zupa doskonale nada się jako uzupełnianie płynów w organizmie.

Na deser możemy podać galaretkę, której głównym składnikiem jest woda. Jeśli choremu trudno ją zjeść ze względu na stałą konsystencje - pokrójmy deser na małe kawałeczki, albo zmieszajmy, alby mógł samodzielnie zjeść ją łyżką.

Osoby starsze często mają problemy z trawieniem (jest ono spowolnione), dlatego ich dieta powinna być tak skomponowana, by zawierała duże ilości błonnika. Lepiej będzie podać 5 mniejszych posiłków dziennie, niż 3 duże.