Opieka nad osobą, która wymaga wsparcia 24 godziny na dobę, jest wyczerpująca dla opiekuna. Nie ma znaczenia czy zajmuje się on schorowanym rodzicem, czy niepełnosprawnym dzieckiem. Wszyscy wokół mówią, że powinien też pomyśleć o sobie, tyle że dawanie rad komuś, kto nigdy nie był w takiej sytuacji, często nie pomaga.
Każdy opiekun jednak powinien pamiętać o tym, że ma określony zasób sił. Myślenie o sobie nie jest przejawem egoizmu lecz troski. Kondycja osoby opiekującej się odbija się na osobie zaopiekowanej. To naczynia połączone. Co więc zrobić i jak sobie pomóc, by zadbać o własne zasoby? Oto pięć praktycznych wskazówek.
Nie rezygnuj z pomocy
Jeżeli sąsiad, przyjaciel czy inna bliska ci osoba proponują, że zostaną z chorym, skorzystaj z tego. Wszystko jedno czy w tym czasie wybierzesz się na zakupy, do kina czy napijesz się kawy w kawiarni, przeglądając prasę. Zmiana otoczenia jest ci potrzebna. Nikt nie powinien być więźniem we własnym domu. Często opiekunowie odmawiają takiej pomocy w obawie, że inna osoba nie poradzi sobie. To błąd. Jeśli masz okazję wyjść - skorzystaj z niej. Tu chodzi o twoje zdrowie psychiczne.
Fundacje i wolontariusze
A co jeśli nie masz nikogo, kto oferuje ci pomoc? Rozejrzyj się wokół, czy nie masz fundacji, która dysponuje wolontariuszami. Jeśli mieszkasz w większym mieście możesz zamieścić ogłoszenie na uczelniach (kierunki - pedagogika, psychologia, medycyna, pielęgniarstwo). Może tam znajdziesz kogoś, kto chociaż raz w tygodniu przyjedzie na dwie godziny i zajmie się chorym.
Szukaj ludzi w podobnej do twojej sytuacji
Czasami naprawdę nie masz możliwości wyjścia z domu, ale pamiętaj, że nie wolno ci się odcinać od relacji społecznych. Na dłuższą metę taka sytuacja może skończyć się depresją. Kiedyś nie było wyboru, dzisiaj, dzięki nowym technologiom, mamy nieskończenie wiele możliwości. Poszukaj rodziców, którzy są w podobnej sytuacji (albo dorosłych dzieci opiekujących się rodzicami). Jeśli znasz angielski, znajdziesz ich na całym świecie.
W zdrowym ciele
... zdrowy duch. Powiedzenie to wydaje się banalne w obliczu twoich spraw. Nikt nie myśli o ćwiczeniach fizycznych, jeżeli jego niepełnoprawne dziecko ma kilkanaście ataków padaczki dziennie, albo rodzic z demencją otwiera kurki z gazem. Tyle że twoje zdrowie ma ogromne znaczenie, szczególnie jeśli innym poświęcasz całą uwagę. Kondycja fizyczna nie tylko wpływa na kondycję psychiczną, ale dbanie o ten aspekt zdrowia uchroni cię przed dolegliwościami, na które skarżą się opiekunowie (jak choćby chroniczny ból pleców, bóle głowy czy bezsenność). Jest jeszcze jeden aspekt, o którym często zapomina się - ćwiczenia fizyczne redukują stres. A ty jesteś w permanentnym stresie. Można ćwiczyć z instruktorem, korzystając z filmików umieszczonych w internecie. Warto sięgnąć po łagodne ćwiczenia gyrokinesis - większość z nich wykonuje się w pozycji siedzącej.
Nie rezygnuj z zainteresowań
Książki, seriale, dzierganie, uczenie się języków - wszystko to, co lubisz, a co daje ci chwilę wytchnienia, jest na wagę złota. Nie rezygnuj więc z tego - mózg potrzebuje się zresetować, nie zamartwiać w kółko problemami dnia codziennego. One oczywiście nie znikną, ale staraj się robić wszystko, co w twojej mocy, by sprawić sobie choć chwilę przyjemności.
Zapraszaj gości
Prawdziwi przyjaciele nie odsuną się od ciebie, jeśli w twoim domu będzie niepełnosprawna osoba. Nie wstydź się tego. W czasach pandemii odwiedziny nie są proste, ale część osób przechorowała już COVID -19 i zaszczepiła się. Spotkać się z kimś na żywo i porozmawiać w cztery oczy jest niezwykle cenną rzeczą, zwłaszcza jeśli większość czasu spędzasz wyłącznie z podopiecznym.