Czego najbardziej brakuje opiekunowi, który siedem dni w tygodniu zajmuje się osobą niepełnosprawną? Dwóch rzeczy – czasu dla siebie i pieniędzy.
Wiedzą to wszyscy, którzy pełnią tę rolę i zajmują się swoim bliskim - dzieckiem z niepełnosprawnością, seniorem, który ze względu na chorobę, nie jest wstanie radzić sobie z codziennością, partnerem, bądź partnerką, których los okrutnie doświadczył i nie mogą odzyskać utraconej sprawności.
Osoby, będące bez przerwy zobligowane do bycia przy drugim człowieku, narażone są na Zespół Stresu Opiekuna (CSS - Caregiver Stress Syndrome). Zespół Stresu Opiekuna to stan, kiedy mamy do czynienia z emocjonalnym, psychicznym i fizycznym wyczerpaniem organizmu. Najczęściej dotyka osoby, które są zmuszone pełnić rolę opiekuna w pojedynkę. Zdarza się, że są do dyspozycji we wszystkich codziennych czynnościach podopiecznego. Sytuacja, w której znaleźli się opiekunowie, powoduje, że muszą zrezygnować z życia i zawodowego, i towarzyskiego. To jednak nie koniec ich problemów.
CSS odbija się na zdrowiu psychicznym, (co jest związane z odpowiedzialnością za drugą osobę, uczuciem osamotnienia, nerwowością, pogłębiającym się smutkiem a nawet depresją), jak i na zdrowiu fizycznym (przewlekłe zmęczenie, problemy ze snem i koncentracją, dolegliwości bólowe głowy, szyi, kręgosłupa, serca czy dolegliwości gastryczne). Te okoliczności mogą mieć dramatyczne konsekwencje, dlatego powstało Centrum Wsparcia dla Nieformalnych Opiekunów Osób Niesamodzielnych.
Czego potrzebujesz?
Możesz zapisać się do grupy wsparcia i poszukać osób, które znajdują się w podobnej sytuacji. To szansa na wymianę doświadczeń, ale też możliwość zawarcia wielu cennych znajomości, a nawet przyjaźni. Możesz skorzystać z naszych szkoleń, na których nauczysz się podstawowych zasad rehabilitacji, pielęgnacji, technik dbania o sprawność i samodzielność podopiecznego.
A może potrzebujesz wiedzy, jak korzystać z obsługi komputera i zasobów internetu? Jeśli chcesz, skorzystaj z indywidualnych porad psychologa, a także wyjazdów integracyjnych czy zajęć terapeutycznych i edukacyjnych, warsztatów terapii zajęciowej, czy arteterapii. Najważniejsze jest to, że na czas trwania zajęć pod naszą opieką będzie można zostawić osobę niesamodzielną. To dla ciebie chwila wytchnienia i odpoczynku, która pozwoli na zebranie sił.
Oferujemy także konsultacje z pracownikiem socjalnym, rehabilitantem, pielęgniarką czy psychologiem. Udział w programie jest BEZPŁATNY.
Wejdź na stronę obecni.interia.pl, gdzie znajdziesz regulamin i formularz rekrutacji.
Pamiętaj! Nikt nie powinien w takiej sytuacji, jak twoja, zostać sam. Wiemy o tym i chcemy ci pomóc.